Nasz zespół redakcyjny:

Zuzia Adamiec

Łukasz Gawlik

Bartek Kubicki

Amelia Majda

Kasia Pogoda

Natalia Szypuła

Artur Zieliński

Kamil Bublij

Konrad Wróbel

Opieka merytoryczna:

Iwona Zarzycka

Ewa Prus

Święta Bożego Narodzenia w Korei Południowej

        Święta Bożego Narodzenia w Korei Południowej


Obchodzenie świąt Bożego Narodzenia w Korei to stosunkowo młoda tradycja. Jest to wynik gwałtowanego rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa w latach 80. i 90. XX wieku (około 30% Koreańczyków deklaruje wyznanie chrześcijańskie). Choć koreańskie Boże Narodzenie to radosny czas spędzany w gronie najbliższych, nie da się nie zauważyć, że koreańskie świętowanie ma wymiar bardziej komercyjny niż duchowy.

Już w okolicach listopada w Korei rozpoczyna się bożonarodzeniowe szaleństwo, podczas którego producenci (zwłaszcza kosmetyków) rozprowadzają świąteczne limitowane edycje swych produktów. Znane marki kosmetyczne od października prezentują Koreańczykom gadżety i kosmetyki związane z tym jakże radosnym czasem. Także k-popowi twórcy nie zostawiają swych fanów bez niespodzianek - często wydają jakieś świąteczne albumy w ramach prezentu dla swych ukochanych słuchaczy.
Na koreańskich ulicach pojawiają się różne dekoracje, również bogato zdobione choinki i przepiękne świąteczne iluminacje. Dzięki temu ulice Seulu i innych koreańskich miast wyglądają naprawdę magicznie, zwłaszcza po zmroku.

Świąteczne iluminacje w centrum handowym Lotte Young Plaza (źródło: visitkorea.or.kr)
24 grudnia w Korei jest, inaczej niż u nas, dniem przeznaczonym na zabawę. Dla par to wręcz idealna okazja na romantyczną randkę, czy wspólne spędzenie czasu,  na co zwykle nie starcza sił i czasu w codziennym, zawrotnie szybkim życiu. Wielu Koreańczyków woli ten wigilijny wieczór spędzić w gronie przyjaciół, współpracowników czy rodziny. Popularne też jest świętowanie w tym dniu gdzie indziej niż tylko w mieszkaniu, na przykład w restauracjach lub znanych i lubianych w Azji barach karaoke. Na stole w tym czasie królują, rzecz jasna, christmas cakes, tradycyjne dania kuchni koreańskiej oraz soju – popularny koreański alkohol podobny w smaku do naszej wódki. Chrześcijanie w wigilijny wieczór mogą wziąć udział w wieczornej mszy, będącej odpowiednikiem naszej pasterki. Dla dzieci dużą atrakcją są koncerty kolęd.

Christmas cake (źródło: www.flickr.com)

Źródło: vimeo.com
25 grudnia jest dniem wolnym od pracy w całej Korei. Szkoły i uniwersytety są również zamknięte. Chrześcijanie odwiedzają kościoły i spędzają czas z rodziną. Ateiści oraz wyznawcy innych religii chętnie korzystają z wolnego dnia, odpoczywając po odbywających się dzień wcześniej przyjęciach lub oglądając najpopularniejsze świąteczne filmy.
Prezenty oczywiście też są częścią świątecznej tradycji Korei, a najlepszym prezentem dla nich są pieniądze. Grzeczne dzieci z tęsknotą wyczekują przyjścia Santa Haraboji (haraboji to po koreańsku „dziadek”), czyli naszego Świętego Mikołaja.
Świętowanie kończy się 26 grudnia, dzień ten jest normalnym dniem roboczym. Uczniowie wracają do swoich szkół, a dorośli do pracy.

Santa Haraboji (żródło: joelstone.wordpress.com)



Źródła:
http://beautikon.com/blog/swieta-bozego-narodzenia-w-korei-poludniowej/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zwyczajni - (nie)zwyczajni Julia Hoszek i Marta Skiba

Dzień Przyjaciela w naszej szkole

Absolwenci z pasją - Michał Salwin